Mýty o pasívnych domoch

Ak vás náhodou na pasívnych domoch niečo odrádza, pravdepodobne to nájdete v tejto sekcii.

 

1. Pasívny dom je drahý

Tým ako sa postupne zvyšuje štandard bežných domov, rozdiel v investičných nákladoch medzi pasívnym a bežným domom je minimálny, prípadne pri optimálnych postupoch žiadny. Prevádzkové náklady na vykurovanie však sú stále výrazne nižsie v pasívnom dome v porovnaní s nízkoenergetickým alebo obyčajným domom.

 

2. V pasívnom dome nepotrebujem žiadne kúrenie

Každý pasívny dom v našich klimatických podmienkach potrebuje aj zdroj tepla, aj keď tepelné straty sú minimalizované. Pasívny štandard však umožňuje použitie jednoduchších a ekonomicky efektívnejších druhov vykurovania ako bežné domy.

 


3. V pasívnom dome si nemôžem otvoriť okná, kedy chcem

Starý mýtus, o ktorom už aj väčšina laikov vie, že je nepravdivý. V pasívnom dome si okná otvárať môžete, ale nemusíte. V bežnom dome bez vetrania s rekuperáciou si okná otvárať musíte. Ak obyvateľ pasívneho domu napriek prítomnosti mechanického vetrania vetrá pravidelne oknami aj v zime, znižuje sa tým význam rekuperácie a zvyšujú sa náklady na vykurovanie. Avšak spotreba eneregie bude aj tak nižšia ako v bežnom dome.

 


4. Pasívne domy sú škaredé

Tento mýtus pochádza z dôb, keď technológie nedávali architektom a projektantom veľa spôsobov, ako dosiahnuť pasívny štandard. Tvary domov museli byť väčšinou jednoduché a kompaktné. To samé o sebe neznamená, že dom musí byť škaredý, ale povedomie ľudí bolo, že pasívny dom má strohý vzhľad. V dnešnej dobe pokročilých technológií je možné vytvárať pasívne domy rôznych tvarov, veľkosti a s rôznymi typmi povrchov. Stále však platí, že určité zásady pri návrhu tvaru domu treba dodržať.

 

 

 

Všetky domy na nasledujúcich obrázkoch sú pasívne domy

 

5. Lepší ako pasívny, je aktívny, plusový alebo nulový dom

V týchto pojmoch má vačšina ľudí (aj odborníkov) zmätok, a to oprávnene. Pre aktívny, plusový alebo nulový dom totiž neexistuje ucelený koncept a jasná definícia ako to je v prípade pasívnych domov. Vačšinou ide o domy, pri ktorých sa deklaruje, že vygenerujú rovnaké alebo väčšie množstvo energie, ako spotrebujú. Nulový, plusový, alebo aktívny dom sa dá urobiť pomerne jednoducho z akéhokoľvek domu nainštalovaním dostatočného množstva fotovoltaických panelov. Urobiť nulový alebo plusový dom z pasívneho domu je však ešte ľahšie, pretože množstvo fotovoltaických panelov bude nižšie. Dá sa to ilustrovať nasledujúcou grafikou:

Nulový Dom 1

Nulový Dom 2


6. Bývanie vo vzduchotesnom uzavretom priestore s mechanickým vetraním nie je zdravé / prirodzené

Stály prísun ohriateho čerstvého vzduchu, ktorý zabezpečuje vetranie s rekuperáciou je pre človeka zdravší a prirodzenejší ako takzvané „prirodzené“ vetranie otváraním okien, kedy dochádza k výkyvom teplôt, prievanu, k lokálnej tepelnej nepohode a k zvýšeným koncentráciam CO2 vo vzduchu.

 

7. V pasívnom dome nemôžem mať krb alebo kachle na drevo

Tento mýtus je čiastočne pravdivý. Aj keď existujú špeciálne kachle a krby, ktoré sú vhodné aj do pasívnych domov, väčšinou ich neodporúčame kvôli komplikáciam ktoré prevyšujú nad pozitívami.

 

 

8. Pasívne domy obsahujú rôzne technológie, ktoré sú drahé, komplikované a náročné na údržbu

Jediná technológia, ktorá je pre pasívny dom nevyhnutná je vetranie s rekuperáciou, ktoré vyžaduje údržbu vo forme čistenia, prípadne výmeny filtrov. Tepelné čerpadlá ani solárne systémy nie sú pre pasívny štandard potrebné.

 

9. Od roku 2020 budú musieť byť všetky novo postavené domy na Slovensku pasívne

Od roku 2020 musia byť všetky nové domy v energetickej triede A0, čo však určite neznamená, že musia byť pasívne. Trieda A0 sa dá, a aj sa väčšinou dosahuje, pomocou špeciálnych technológií alebo obnoviteľných zdrojov (tepelné čerpadlá, solárne kolektory). Existujú krajiny, v ktorých je pasívny štandard súčasťou legislatívy, avšak na Slovensku stále nie je povedomie a skúsenosti vo výstavbe pasívnych domov natoľko rozšírené, aby bolo reálne stavať všetky domy v pasívnom štandarde.